Dežurni telefon: +381 61 63 84 071
Atina i Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima učvrstili saradnju: Novi modeli pomoći i zaštite
Atina predstavila nove usluge i potpisala Memorandum o saradnji sa Centrom za zaštitu žrtava trgovine ljudima
U Beogradu je 26. decembra 2024. godine održan sastanak u okviru projekta „Zajedno napredujemo – Stanovanje uz podršku i Otvoreni klub inicijative za socijalno uključivanje žrtava trgovine ljudima i eksploatacije“, koji je finansijski podržan od strane Evropske unije. Ovaj projekat, koji implementira Udruženje Atina uz podršku programa EU za socijalno stanovanje i aktivnu inkluziju, sproveden je u saradnji sa UNOPS-om (Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge).
Sastanku je prisustvovalo 16 učesnika, od kojih je 8 bilo iz Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, a 8 iz Atine. Ciljevi sastanka bili su višestruki: od posete novoj kući , Udruženja Atina koja je kupljena sredstvima EU, preko međusobnog informisanja o izazovima u svakodnevnom radu, do predstavljanja novih usluga i inovacija postignutih u okviru projekta „Zajedno napredujemo“, kao i potpisivanja Memoranduma o saradnji. Ovaj Memorandum obuhvata ključna načela zajedničkog rada, prava žrtava, ali u jednom svom delu obuhvata i Standardne operativne procedure (SOP) koje su od značaja za sve zaposlene u Atini i Centru.
Dugogodišnja saradnja Atine i Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima
Atina i Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima sarađuju već dugi niz godina, a Atina je bila aktivno uključena u osmišljavanje osnivanja Centra 2012. godine. Kroz svakodnevnu saradnju, ove dve organizacije su postale ključni partneri u borbi protiv trgovine ljudima i pružanju podrške žrtvama. Potpisivanje Memoranduma o saradnji predstavlja korak ka još intenzivnijoj saradnji u oblastima poput preliminarne identifikacije žrtava, procene i upućivanja, kao i pružanja direktne pomoći žrtvama.
Tokom sastanka, identifikovani su neki od glavnih izazova sa kojima se ove organizacije suočavaju. Među najvažnijim problemima, naglašeno je:
Nedostatak adekvatnih veštaka: Nespecijalizovana i neprofesionalna veštačenja često dovode do loših sudskih odluka i dodatnih trauma za žrtve. Prepoznata je potreba za obukama i senzibilizacijom stručnjaka, kako bi se izbegla šteta koja se nanosi žrtvama tokom postupaka.
Raste broj “ničije dece” koja nisu deo sistema zaštite, zbog čega je potrebno više resursa i specijalizovanih usluga. Povećanje broja programa za decu žrtve različitih kriminalnih dela, kao i dece u sukobu sa zakonom, od esencijalne je važnosti.
Potrebno je bolja edukacija zdravstvenih radnika, naročito u vezi sa specifičnostima žrtava trgovine ljudima i dece koja se suočavaju sa traumama. Fokus treba biti na pružanju podrške, a ne na stigmatizaciji i patologizaciji ovih dece. Na sastanku je pomenut i alarmantan slučaj eksploatacije dece u jednoj od licenciranih usluga za decu koja izlaze iz sistema socijalne zaštite. Istaknuta je potreba za nadzorom i pružanjem dodatne podrške hraniteljima, naročito onima koji prihvataju decu žrtve seksualnog nasilja.
Podrška žrtvama i održivost usluga
U drugom delu sastanka, posebna pažnja posvećena je unapređenju usluga podrške žrtvama trgovine ljudima, naročito razvoju održivog sistema stanovanja uz podršku koji vodi Atina. S obzirom na značaj ekonomskog osnaživanja korisnika i prevazilaženje socijalne isključenosti, istaknuti su i primeri obećavajućih praksi, kao što su Upućivanje Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima na Atinu potencijalnih žrtava, kao i dece u riziku od iskorišćevanja. Uvođenje inovativnih metoda identifikacije i podrške žrtvama tokom prve faze praćenja, koje su kasnije dovele do formalne identifikacije, pokazale su se kao izuzetno učinkovite. Takođe, je pomenut kao primer obećavajuće prakse slučaj iz Niša, u kojem su trgovci ljudima dobili više preko 50 godina zatvora, a Atina i Centar, su pružili ključnu podršku žrtvi tokom postupka, i kooridnirali procesima oporavka u čemu je posebnu podršku pružala postupajuća tužiteljka.
Takođe, predstavljene su i nove usluge, kao što su „Otvoreni klub“, koji pruža mere aktivne inkluzije za korisnike, i nova infrastruktura za smeštaj i podršku, koja omogućava sigurno i stabilno okruženje za žrtve trgovine ljudima.
Sastanak je završio u pozitivnom duhu, a prisutni su se složili da je saradnja između Atine i Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima ključna za dalji napredak. Pozdravljena je posvećenost obe organizacije u pružanju podrške žrtvama i nastavak razvoja održivih i inovativnih usluga.
Na kraju, svi su izrazili želju za još jačom saradnjom i kontinuiranim radom na unapređenju socijalne inkluzije i ekonomske samostalnosti žrtava.