Dežurni telefon: +381 61 63 84 071
Podrška žrtvama mora trajati i nakon izlaska iz eksploatacije

Atina na seminaru o suzbijanju radne eksploatacije: Podrška žrtvama mora trajati i nakon izlaska iz eksploatacije
U okviru projekta „Jačanje borbe protiv trgovine ljudima u Srbiji“, koji Savet Evrope realizuje u saradnji sa domaćim institucijama, 24. i 25. aprila 2025. godine u Vrnjačkoj Banji održan je seminar pod nazivom „Prevencija i suzbijanje trgovine ljudima u svrhu radne eksploatacije“.
Ovaj seminar bio je namenjen novozaposlenim inspektorima i inspektorkama rada koji su sa radom počeli krajem prošle godine. Ukupno osamnaest učesnika iz različitih gradova Srbije — među kojima su Niš, Prokuplje, Negotin, Kraljevo, Kruševac, Sjenica, Valjevo, Beograd, Zrenjanin, Sombor i drugi — imalo je priliku da unapredi svoja znanja i veštine u oblasti identifikacije i zaštite potencijalnih žrtava trgovine ljudima.
Kroz dvodnevni intenzivan program, učesnici su se upoznali sa pravnim i institucionalnim okvirom zaštite, indikatorima eksploatacije, kao i operativnim mehanizmima za upućivanje žrtava. Edukaciju su vodili nacionalni treneri Mitar Đurašković i Ivana Radović, koji su kombinacijom predavanja, praktičnih vežbi i diskusija podstakli aktivno učešće i razmenu znanja.
Prvi dan seminara bio je posvećen osnovnim konceptima trgovine ljudima, međunarodnim standardima i nacionalnoj strategiji borbe protiv ovog fenomena. Drugog dana, akcenat je stavljen na operativni rad inspekcija, mehanizme identifikacije i upućivanja žrtava, kao i intersektorsku saradnju.
Atina: Žrtve radne eksploatacije ne smeju ostati same nakon izlaska iz sistema
Na poziv organizatora, tokom drugog dana seminara, svoj rad predstavila je koleginica Bojana Balević iz Udruženja Atina, koja se dugi niz godina bavi zaštitom i osnaživanjem žrtava trgovine ljudima i drugih oblika eksploatacije.
Predstavnica Atine posebno je istakle važnost dugoročne i kontinuirane podrške žrtvama, naglašavajući da proces zaštite ne može i ne sme stati u trenutku kada osoba izađe iz eksploatatorske situacije. Kroz rad na terenu i direktnu podršku, Atina je razvila pristupe koji omogućavaju reintegraciju žrtava i povratak dostojanstvenom životu, kroz psihosocijalnu podršku, pravnu pomoć, ekonomsko osnaživanje, pristup obrazovanju i zapošljavanju.
„Borba protiv radne eksploatacije nije potpuna bez održive podrške žrtvama – tek tada možemo govoriti o stvarnoj zaštiti ljudskih prava,“ poručila je Bojana Balević tokom izlaganja.
Pored Atine, svoja iskustva na seminaru predstavili su i Sektor za borbu protiv organizovanog kriminala Ministarstva unutrašnjih poslova (SBPOK), kao i Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima.
Učesnicima su predstavljeni i primeri dobre prakse kroz video-prezentacije o radu inspekcije rada u Belgiji, a kroz praktične vežbe i analizu slučajeva u manjim grupama, polaznici su razvijali planove postupanja u situacijama sumnje na radnu eksploataciju, dogovarali institucionalnu saradnju i korake za zaštitu potencijalnih žrtava.