Milan Aleksić ističe da je za udruženje građana “Atina” veoma važno polje zaštite podataka o ličnosti.
“Moram da kažem da je zaštita podataka o ličnosti važan aspekt našeg rada. Na žalost, svedoci smo da podaci o ličnosti žrtava krivičnog dela trgovine ljudima dospevaju u javnost , pogotovo u tabloidnim medijima”, navodi Aleksić.
Podaci u javnost dospevaju najčešće na dva načina.
“Imamo podatke koji u medije dospevajus sa suđenja. Vrlo često u tabloidima imamo taj institut komšiluka gde komšije ispričaju druge okolnosti o životu đrtve. Ono što je pravno najproblematičnije jeste curenje podataka iz institucija sistema, pre svega policije i tužilaštva ka medijima. Taj problem koji je prepoznala praksa, država se obavezala da je rešiti”, istakao je on.
Vrlo je, navodi, opasno kada se lični podatak o žrtvi nađe u medijima i u javnosti ili kada taj podatak može da dovede do otkrivanja identiteta žrtve.
“Na ovaj način jedanom traumatizovana žrtva može biti ponovo traumatizovana, tim pre što je način na koji se piše uvek senzacionalistički – uvek je fokus na žrtvi a ne na počiniocu, što čini nenadoknadivu štetu da se žrtva oporavi”, ukazao je Aleksić.
On ističe da takvo izveštavanje nema nikakvo uporište u javnom interesu.
“Radi se samo o potrebi medija da povećaju tiraž i profit. Ni na koji način ne razmišljaju šta taj teks može da učini žrtvi do kraja života”, istakao je Milan Aleksić.
Uroš Mišljenović ističe da je rešenje ovog problema – sprečiti curenje iz institucija novim merama, a drugi način je – kažnjavanje.
“Problem je što sve krivične prijave koje poverenik podnosi ne dobijaju svoj epilog – bilo da se ona odbaci ili pokrene postupak. Te istrage oččigledno ne mrdaju sa jedne tačke”, zaključio je Mišljenović.
Teskt u orginalu možete čitati na: https://nova.rs/nova-rs-emisije/zastita-licnih-podataka-gradani-uvek-mog...