Dežurni telefon: +381 61 63 84 071
Praktičari u borbi protiv trgovine ljudima sa posebnim osvrtom na migracije
Praktičari u borbi protiv trgovine ljudima sa posebnim osvrtom na migracije
Trening „Praktičari u borbi protiv trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja sa posebnim osvrtom na migracije“ održan je u Bujanovcu 20. i 21. jula 2023. godine. Ovaj trening je sprovelo Udruženje Atina u sklopu projekta „Unapređenje mehanizama upućivanja i usluga za izbeglice i migrante žrtve rodno zasnovanog nasilja i trgovine ljudima u Srbiji“, uz podršku Britanske ambasade u Beogradu.
Trening je okupio 27 predstavnika različitih organizacija i institucija sa područja Bujanovca i Preševa. Učesnici su bili predstavnici Centra za socijalni rad, lokalnih i međunarodnih organizacija, pri čemu je 18 učesnika bilo iz lokalnih institucija, a 9 iz lokalnih i međunarodnih organizacija. Prema rodnoj strukturi, učestvovalo je 18 žena i 9 muškaraca.
Trening je otvorila Jelena Hrnjak iz Udruženja Atina, koja je predstavila ciljeve i plan rada tokom naredna dva dana. Učesnici su kroz interaktivne vežbe i predavanja unapredili svoje znanje o prepoznavanju i prijavljivanju potencijalnih žrtava trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja, sa posebnim osvrtom na migrantsku populaciju.
Gostujući predavači su bili stručnjaci iz različitih oblasti: Gorjana Mirčić Čaluković, Jelena Šurlan, Goran Todorović, Slobodan Savić, i Miroslav Jovanović. Predavanja su obuhvatila teme multisektorske saradnje, pravnih propisa, operativnih procedura, femicida, i specifičnih izazova u radu sa migrantskom populacijom.
Evaluacija treninga pokazala je da su učesnici značajno unapredili svoja znanja i veštine. Izražene su preporuke za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za pravovremeno reagovanje, jasnije standardne operativne procedure, kontinuirano unapređenje znanja stručnjaka, i odgovornost zdravstvenih radnika u prijavljivanju sumnjivih indikatora.
Preporuke i sugestije dobijene na treningu uključuju:
- Važnost poznavanja relevantnih zakonskih procedura i propisa vezanih za prava i zaštitu žrtava rodno zasnovanog nasilja i trgovine ljudima;
- Umrežavanje svih relevantnih aktera na lokalnom i nacionalnom nivou;
- Značaj zdravstvene dokumentacije i evidentiranje povreda, kao i prijavljivanje istih relevantnim institucijama;
- Primenjivanje pristupa usmerenog ka žrtvi;
- Organizovanje više interaktivnih edukacija koje će omogućiti međusobno povezivanje svih relevantnih aktera.
Ovaj trening predstavlja značajan korak ka boljoj identifikaciji i zaštiti žrtava trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja u migrantskoj i izbegličkoj populaciji, uz jačanje saradnje između lokalnih organizacija, državnih institucija i međunarodnih partnera.