Dežurni telefon: +381 61 63 84 071
Identifikacija žrtava trgovine ljudima u mešovitim migrantskim tokovima
Identifikacija žrtava trgovine ljudima u mešovitim migrantskim tokovima
Trgovina ljudima u mešovitim migrantskim tokovima predstavlja rastući problem u Bosni i Hercegovini i celom regionu Zapadnog Balkana. Analizu koja je pred vama sproveo je Ahmed Mešić, tužilac iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine, u saradnji sa organizacijom Atina i uz podršku Ambasade Velike Britanije. Analiza se oslanja na iskustva iz Bosne i Hercegovine, ali je relevantna za sve zemlje regiona, uključujući Srbiju, Crnu Goru i Severnu Makedoniju.
Kroz analizu su identifikovani ključni izazovi u identifikaciji i zaštiti žrtava, poput jezičkih barijera i nepoverenja migranata prema institucijama, kao i brzina njihovog kretanja koja otežava prepoznavanje žrtava. Bosna i Hercegovina, kao tranzitna zemlja, beleži sve veći broj slučajeva u kojima su migranti, posebno žene i deca, meta trgovaca ljudima. IOM je razvio specijalizovane indikatore za prepoznavanje žrtava, a uz podršku nevladinih organizacija i policijskih agencija, ovi alati se koriste kako bi se poboljšala zaštita žrtava.
„Važno je da akteri na prvoj liniji, poput policijskih službenika i nevladinih organizacija, imaju sveobuhvatno znanje o indikatorima i procedurama kako bi se osigurala zaštita žrtava,“ izjavio je Ahmed Mešić, tužilac i autor analize.
Ova tema je od posebnog značaja za Srbiju i zemlje regiona jer su migranti često u prolazu kroz ove zemlje na svom putu ka Evropskoj uniji. Zbog toga je ključna saradnja među državama, kako bi se osiguralo efikasno procesuiranje počinilaca i zaštita žrtava na celokupnoj migrantskoj ruti.
Preporuke za unapređenje sistema, a koje su sastavni deo ove analize, uključuju dodatnu edukaciju tužilaca i policijskih službenika, razvoj novih digitalnih alata i unapređenje saradnje između državnih institucija i nevladinih organizacija. Kampanje za podizanje svesti među migrantima takođe se predlažu kao način da se olakša samoidentifikacija i povećaju šanse za zaštitu žrtava.
Atina i Ahmed Mešić zaključuju da je, uprkos postojećim izazovima, moguće postići značajan napredak kroz koordinisane akcije i unapređenje sistema za prepoznavanje i podršku žrtvama trgovine ljudima u migrantskim tokovima, što je od izuzetnog značaja za zemlje Zapadnog Balkana.
Ova publikacija pruža sveobuhvatan pregled pravnog okvira, izazova, i praktičnih iskustava u identifikaciji žrtava trgovine ljudima u migrantskim tokovima, sa posebnim osvrtom na Bosnu i Hercegovinu i zemlje Zapadnog Balkana. Njen cilj je unapređenje sistema za identifikaciju i zaštitu žrtava kroz analizu postojećih problema i preporuke za poboljšanje.
Fokus je na trgovini ljudima u kontekstu ilegalnih migracija, sa posebnim osvrtom na ranjive grupe poput žena i dece. U okviru publikacije analiziraju se međunarodni i domaći pravni instrumenti relevantni za trgovinu ljudima. Publikacija daje pregled ključnih konvencija, kao što su Konvencija UN-a i Konvencija Saveta Evrope, te domaći zakonodavni okvir i specifične mere zaštite stranaca žrtava trgovine ljudima. Publikacija naglašava značaj edukacije i obuka za profesionalce koji u svom poslu susreću migrante. Razmatra i kako unaprediti identifikaciju žrtava kroz multisektorski pristup i usvajanje specijalizovanih indikatora.
Posebno poglavlje bavi se zaštitom žrtava i pruža smernice o pristupu žrtvama trgovine ljudima, uključujući važnost perioda oporavka i psihološke podrške pre uzimanja izjava. Takođe se ističe potreba za izbegavanjem retraumatizacije i za pružanjem sveobuhvatne zaštite žrtvama.
Problem identifikacije žrtava kod mešovitih migrantskih tokova, ova analiza stavlja u svoje središte i analizira glavne izazove u identifikaciji, kao što su jezičke barijere, nepoverenje migranata prema institucijama, i brzina kretanja migrantskih tokova. Daje se pregled metoda identifikacije i preporuke za poboljšanje sistema ranog prepoznavanja žrtava. Najjača strana ove analize jeste osvrt na praktične primere i slučajeve trgovine ljudima u mešovitim migrantskim tokovima a na osnovu praktičnih slučajeva, poglavlje istražuje iskustva Bosne i Hercegovine u identifikaciji žrtava trgovine ljudima među migrantskom populacijom. Opisuju se konkretni primeri, uključujući izazove u procesuiranju slučajeva i identifikaciji žrtava.