Fudbal bez granica: Devojčice iz regiona ruše barijere kroz sport i zajedništvo

Fudbal bez granica: Devojčice iz regiona ruše barijere kroz sport i zajedništvo

Fotografije: Sportex Agency

Sport ima moć da prevaziđe granice, razbije predrasude i ujedini ono što politika često deli. Upravo je to bio duh Girls Football Festivala, koji je održan u Beču od 28. do 30. juna, u organizaciji Fairplay initiative pri VIDC, uz podršku Evropske unije kroz projekat Sport Zajedno, UEFA-e, fudbalskih asocijacija iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore, kao i austrijske razvojne agencije. Ovaj događaj je deo šireg projekta Football Zajedno, koji se zalaže za poštovanje, inkluziju i ravnopravnost kroz sport – i to bez izuzetka.

Festival je bio posvećen svim devojčicama i ženama u sportu, sa jasnom porukom: nacionalizam i netrpeljivost nemaju mesto na terenu. Umesto toga, neguje se zajedništvo, solidarnost i poštovanje različitosti. Domaćin festivala bio je First Vienna FC 1984, koji je otvorio vrata međunarodnim timovima u sportskom kampu u Spielmangasse.

Tokom tri dana, Beč je postao centar nade, zajedništva i dečje radosti, jer su mlade fudbalerke iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Kosova, Bosne i Hercegovine i Austrije zajedno trenirale, učile i slavile fudbal – ali i jedinstvo.

Prvi dan otvoren je svečanom ceremonijom u čuvenom bečkom Prateru, gde su se devojke upoznale i povezale. U duhu tehnološke budućnosti, ručak su im spremali roboti u restoranu Rollercoasterrestaurant, što je dodatno pojačalo uzbuđenje.

Drugi dan festivala bio je posvećen prevazilaženju socijalnih barijera – devojke su raspoređene u mešovite timove, sa ciljem da se spoje različite kulture, jezici i identiteti. Usledila je "potraga za blagom" kroz atraktivne lokacije Beča, a svuda se igrao fudbal – ulični, improvizovani, ali sa snažnom porukom: fudbal pripada svima. Na svakom koraku promovisana je rodna ravnopravnost, inkluzija i duh zajedništva.

Poslednjeg dana, na turnirskim utakmicama, mešoviti timovi su pokazali koliko se može postići zajedničkim snagama. Svaki gol bio je slavlje – ne samo sportskog uspeha, već zajedničkog truda i solidarnosti. Proslave pogodaka bile su praćene plesom koji su osmislile zajedno sa trenerima, dok su van terena učile tradicionalne igre i razbijale kulturne barijere – smehom i igrom.

U završnoj ceremoniji, sve učesnice su nagrađene medaljama i zahvalnicama, kao priznanje ne samo za fudbalsko umeće, već i za hrabrost da budu deo pokreta koji menja društvo – kroz sport, ravnopravnost i zajedništvo.

Posebnu zahvalnost Atina duguje i ženskom fudbalskom klubu Meraki iz Niša. Iako mali i nov, ovaj klub je, zahvaljujući predanosti i pozitivnoj energiji, osvojio simpatije svih prisutnih. Trenerica Ana Lilić, bivša reprezentativka, neumorno je prenosila svoju ljubav prema fudbalu na novu generaciju devojčica – autentično, snažno i posvećeno.

Za njih, ali i za sve nas, ovaj festival bio je mnogo više od igre – bio je lekcija iz solidarnosti, prihvatanja i hrabrosti da sanjamo svet u kojem je razlika razlog za povezivanje, a ne za razdvajanje.

Atina je ponosna što je bila deo ovog nezaboravnog iskustva. Hvala svim učesnicama, organizatorima i partnerima – i neka ova energija nastavi da se širi kroz sve buduće generacije mladih devojaka koje fudbal uči mnogo više od igre. Bravo za sve koji veruju da je sport pokretač promena!