Dežurni telefon: +381 61 63 84 071
Sram nije tvoj: Razbijanje tišine i podrška preživelima zlostavljanja u detinjstvu

Sram nije tvoj: Razbijanje tišine i podrška preživelima zlostavljanja u detinjstvu
Beograd, 12. maj 2025.
Predstavnice Udruženja Atina, zajedno sa ostalim članicama mreže MODS, učestvovale su 8. i 9. maja 2025. godine u Beogradu na događajima u okviru međunarodne izložbe SHAME – European Stories, koja osvetljava iskustva preživelih zlostavljanja u detinjstvu širom Evrope. Ova inicijativa, pod pokroviteljstvom Saveta Evrope, poziva na solidarnost, priznanje i sistemsku promenu u zaštiti dece.
Na otvaranju izložbe, publika je imala priliku da pogleda pozorišnu predstavu „Nisam prijavila“, u režiji Selene Ristić, a u produkciji Dečijeg centra Zaječar – članice Mreže organizacija za decu Srbije (MODS). Predstava dotiče mehanizme tišine, straha i srama koji prate žrtve nasilja, ali i šalje poruku da žrtve nisu same i nisu krive.
Tokom događaja u okviru izložbe SHAME – European Stories, predstavljeni su i rezultati regionalne ankete za žrtve seksualnog nasilja u detinjstvu pod nazivom „Our Voice“, sprovedene u saradnji sa organizacijom Protect Children iz Finske. Nalazi ukazuju na obrasce institucionalne tišine, nedostatak adekvatne podrške u trenutku prijavljivanja, kao i na dubok osećaj srama i stigmatizacije koji preživeli često nose i decenijama nakon zlostavljanja.
U delu programa posvećenom regionalnoj razmeni iskustava, Malik Garibija, nacionalni direktor SOS Dečija sela BiH, podelio je iskustva iz Bosne i Hercegovine u radu sa decom koja su preživela nasilje i o institucionalnim naporima ka sistemskoj reparaciji. Garibija je istakao važnost međusektorske saradnje, uključivanja preživelih u procese donošenja odluka i neophodnost izgradnje poverenja u institucije koje su često izneverile one koje su najviše trebale da zaštite.
Jedan od ključnih segmenata događaja bila je otvorena diskusija sa akterima iz različitih sektora – predstavnicima civilnog društva, stručnjacima iz oblasti zaštite dece, institucija i samih preživelih. Cilj je bio da se identifikuju prioriteti za primenu Rezolucije 2533 Saveta Evrope u Srbiji, koja poziva na priznanje patnje žrtava, sistemsku reparaciju i snažne mere prevencije.
Učesnici su istakli da su među ključnim izazovima u Srbiji i dalje prisutni: nedovoljno specijalizovanih usluga za preživele, neefikasni mehanizmi prijavljivanja, spor pravosudni sistem i nedostatak obrazovanja o seksualnom nasilju u školama. Ipak, naglašeno je da postoji i prostor za pomak – kroz jačanje saradnje između organizacija civilnog društva i državnih institucija, uvođenje modela podrške koji su se pokazali uspešnim u regionu, i kroz aktivno uključivanje glasa preživelih u kreiranje politika.
„Sram nije tvoj“ – razbijanje tišine kao čin otpora
Na panel diskusiji pod nazivom „Sram nije tvoj: Razbijanje tišine i podrška preživelima zlostavljanja u detinjstvu“, učesnice su govorile o ličnim i profesionalnim iskustvima u radu sa traumama koje se često guraju pod tepih. Psihološkinja dr Tijana Mirović, glumica Milena Radulović i aktivistkinja Anesa Vilić osvetlile su kako se sram internalizuje, ali i kako ga je moguće prepoznati, imenovati i prevazići – uz podršku zajednice.
SHAME – European Stories ostaje otvorena u galeriji bioskopa Balkan do 22. maja 2025. godine. Kroz lična svedočenja preživelih iz različitih evropskih zemalja, izložba poziva posetioce na promišljanje, empatiju i društvenu odgovornost. Nakon Beograda, izložba nastavlja svoju evropsku turneju.
Rezolucija 2533 (2024) Zlostavljanje dece u institucijama u Evropi nalazi se ispod.