Zajedno jače: Regionalna razmena iskustava organizacija koje pružaju direktnu podršku ženama

Zajedno jače: Regionalna razmena iskustava organizacija koje pružaju direktnu podršku ženama

Organizacija Atina učestvovala je na regionalnom događaju koji je od 9. do 12. oktobra održan u Baru, u Crnoj Gori. Ovaj susret okupio je organizacije iz Trag/Oak portfolia iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore koje se bave pružanjem direktne podrške ženama, sa ciljem zajedničkog učenja, povezivanja i osnaživanja.

Tokom događaja, učesnice su razmatrale ključne teme poput standardizacije i održivosti usluga podrške, brige o osobama koje pružaju te usluge, kao i metodologija za prikupljanje i analizu podataka o pruženim uslugama. Poseban akcenat stavljen je i na predstavljanje inovativnih pristupa i novih modela podrške ženama, kroz rad u manjim, fokus grupama.

Jedan od važnih trenutaka bio je i doprinos Centra za podršku ženama (https://www.cpz.rs/), koji je predstavio bazu podataka koju su razvili za evidenciju usluga podrške, naglašavajući značaj analize takvih informacija. Centar je takođe predstavio proces uspostavljanja centara za žrtve seksualnog nasilja u Vojvodini, gde danas postoji pet takvih centara – u Vrbasu, Zrenjaninu, Novom Sadu, Kikindi i Sremskoj Mitrovici – dok ostatak Srbije još uvek nema ovu vrstu podrške.

Tokom susreta, razgovaralo se i o izazovima održivosti usluga podrške ženama koje su preživele rodno zasnovano nasilje, kao i o saradnji sa državnim institucijama. Jasno je uočena razlika u pristupu država: dok organizacije u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori dobijaju finansijsku podršku za realizaciju usluga u zajednici, organizacije iz Srbije su u tome prepuštene sopstvenim kapacitetima i podršci donatora.

U posebnoj sesiji, Lidija Đorđević iz Atine podelila je iskustva u vezi sa modelom supervizijske podrške koji Atina sprovodi više od dve decenije. Ovaj model je zasnovan na potrebama tima i pruža podršku pomagačicama kroz dva glavna aspekta – emocionalno osnaživanje i edukaciju. Detaljnije o ovom feminističkom pristupu možete saznati u publikaciji Snažnije zajedno uz feminističku supervizijsku podršku, dostupnoj na: Snaznije zajedno.pdf

Dodatno, predstavljeni su i napori ka standardizaciji usluga kroz rad dve značajne mreže: Sigurne mreže Bosne i Hercegovine i Mreže žena protiv nasilja iz Srbije. Više informacija o njihovom radu možete pronaći ovde:

Predstavljen je i inovativni koncept Mreže pomagačica 4P iz Bosne i Hercegovine, koju čini čak 80 žena pomagačica. Više o njima i načinu kako doći do pomagačice u zajednici dostupno je na: https://mreza4p.com/.

Završni deo događaja bio je posvećen povratku unutrašnje ravnoteže – uz tehnike disanja i joge – kako bi se učesnice osnažile za predstojeće izazove, projekte i zajedničke borbe za prava žena.

Ovakvi susreti su neprocenjivi – razmena znanja, iskustava i lekcija sa braniteljkama ženskih prava iz celog regiona ostaje dragocen izvor snage i inspiracije. Zahvaljujemo se Trag fondaciji i OAK-u na ovoj prilici za zajedničko jačanje i povezivanje.