Broj prisilno raseljenih ljudi u svetu na rekordnom nivou

Tokom druge nedelje Letnje škole o prisilnom raseljavanju, koje postaje sve izraženija praksa, u organizaciji Centra za prisilno raseljavanje Univerziteta u Bostonu, SAD i uz podršku istraživačkog Centra za migracije stanovništva, integraciju i upravljanje migracionim fenomenima (MIGREC) Fakulteta političkih nauka u Beogradu, studenti su učestvovali u aktivnostima organizacija civilnog društva koje su aktivne u oblasti migracijau Srbiji.

Polaznice Letnje škole bile su studentkinje osnovnih, master i doktorskih studija sa oba univerziteta koje su imale priliku da se upoznaju sa programima i uslugama direktne podrške za žene iz migrantske i izbegličke populacije. Razgovarale su i sa članicama Zagovaračke grupe, kako bi se upoznale sa njihovim dosadašnjim radom, inicijativama i predlozima za unapređenje sistema podrške za žene žrtve rodno zasnovanog nasilja koje imaju iskustvo izbeglištva. Posetile su i socijalnog preduzeća Bagel Bejgl i upoznale se sa inicijativom ženskog socijalnog preduzetništva i razlozima osnivanja Atininog socijalnog preduzeća. Takođe, učestvovale su i u pripremi i održavanju radionica za žene u Centru za azil u Krnjači, koje tim Atine realizuje svakoga petka već duži niz godina.

Studentkinje su pripremile i prezentaciju o Atini, aktivnostima u kojima su učestvovale kao i o svojim utiscima iz zajedničkog rada. Tim Udruženja Atina im se svesrdno zahvaljuje na iskustvu i razmeni znanja, kao i našoj dugogodišnjoj saradnici prof. dr Nataliji Perišić na svemu što radi za i sa našim budućim profesionalcima na koje računamo.