Pionirke progresije u svojim sredinama - Transgeneracijsko feminističko učenje

Pionirke progresije u svojim sredinama - Transgeneracijsko feminističko učenje

“Ponekad se zapitam ima li smisla sav ovaj aktivizam koji mi ne da mira i tera me da menjam društvo u svojoj zajednici. Ponekad, na primer kada dno od tabloida objavi intervju sa silovateljem. Ili kad ženu ubije (bivši) partner. Tada klonem i pomislim da je promena iluzija. A onda mi život pošalje ove predivne mlade žene pred kojima je mnogo teži zadatak, da menjaju svoje male sredine u Novom pazaru, Vranju, Čačku... I onda shvatim da one danas ne bi imale svest da moraju da se bore za nenasilje, za menstrualne proizvode, za pravo na edukaciju o reproduktivnom zdravlju, i slično da im nismo omogućile siguran prostor da to rade, dale podršku i vetar u leđa. Kao što su i nama davale neke žene pre nas, koje su menjale patrijarhat,” podelila je Milica Ličina Čalija, sabirajuću utiske o ovom događaju i važnosti transgeneracijskog sećanja i pamćenja feminističkih borbi.

Kroz generacije, žene su se suočavale s različitim izazovima i borile za svoja prava, stvarajući bogato nasleđe koje se prepliće s vlastitim putem individualnog osnaživanja. Transgeneracijsko feminističko učenje predstavlja ključni koncept koji naglašava važnost prenosa ovih vrednih lekcija kako bi se osnažile i inspirisale nove generacije žena.

Znanje o feminizmu kao sredstvo očuvanja nasleđa

Mentorski proces u okviru inicijative “Sa devojkama i za devojke” posvećen je upravo tome, dubljem razumevanje kako se žensko iskustvo prenosi kroz vreme, te kako mentorstvo i podrška iskusnih i uspešnih pojedinki mogu doprineti razvoju feminističke svesti kod mlađih žena. Na taj način znanje o feminizmu postaje ne samo sredstvo očuvanja nasleđa, već i ključni mehanizam za kontinuirano jačanje ženske solidarnosti i aktivizma. Dodatna vrednost kreiranja samog programa mentorstva ležala je i u potpunoj autonomiji predstavnica pojedinačnih klubova da same biraju svoje saveznice, koje ih svakodnevno inspirišu i od kojih žele da uče. Tako su se na  dvodnevnom mentorskom programu u Novom Sadu našle Iva Parađanin, novinarka i osnivačica prvog feminističkog podkasta u Srbiji - Tampon zona,  zatim, Milica Ličina Čalija, preduzetnica i osnivačica brenda “Anđeli”, Emilija Milenković, omladinska aktivistkinja i osnivačica organizacije “Naš svet naša pravila” i jedna od predvodnica pokreta “Studenti protiv nasilja-Borba”, kao i predstavnice Ženske inicijative iz Novog Sada, Jelena Mirić, Milica Sekulić i Jovana Mrdalj.

Mentorke primećuju da među omladinskim aktivistkinjama vlada želja za promenom, da pored bezbroj problema, ipak uspevaju da poslože racionalne korake i da krenu u njihovo rešavanje. “Stalno pričamo o problemima koji nas okružuju, a sada napokon vidim mlade devojke koje razgovaraju i zagovaraju realna rešenja”, izjavila je Emilija Milenković nakon mentorske sesije.

“Šta sve ove devojke mogu da postignu!? Okružene su odličnim facilitatorkama iz UG Atina i hrabro istražuju ove teme i spremaju se za ozbiljne akcije! Sada kada su umrežene još su jače i spremnije da se podrže i stvaraju pozitivne promene u svojim lokalnim zajednicama”, dodaje Jelena Mirić, predstavnica Ženske inicijative iz Novog Sada, pionirka u zagovaranju uvođenja besplatnih menstrualnih proizvoda u škole i na fakultete.

Iva Parađanin, devojke koje je upoznala u okviru mentorstva vidi “kao pionirke progresije u svojim sredinama”, kao i da devojke okupljene oko inicijative “Sa devojkama i za devojke” imaju da ponude mnogo ideja, motivacije i entuzijazma koje treba upijati.

Ova vest nastala je u okviru projekta "Inicijativa mladih feminističkih zagovaračica u Srbiji" koji Udruženje građana "Atina" sprovodi uz podršku Ambasade Savezne Republike Nemačke u Beogradu, u saradnji sa organizacijom Schüler Helfen Leben (SHL).