Praktičari u borbi protiv rodno-zasnovanog nasilja i trgovine ljudima sa posebnim osvrtom na migracije

Praktičari u borbi protiv rodno-zasnovanog nasilja i trgovine ljudima sa posebnim osvrtom na migracije

Na fotografiji Sanja Savić, Centar za zaštitu đrtava trgovine ljudima

SOMBOR, 28-29. avgust 2023. - Treći u nizu treninga pod nazivom „Praktičari u borbi protiv rodno-zasnovanog nasilja i trgovine ljudima sa posebnim osvrtom na migracije“ održan je u Somboru. Trening je organizovalo Udruženje građana „Atina“ uz podršku Britanske ambasade u Beogradu.

Ovaj dvodnevni trening okupio je predstavnike vladinog i nevladinog sektora, uključujući kolege iz Komesarijata za izbeglice i migracije RS, Centra za socijalni rad Sombor, Sigurne kuće Sombor, Višeg javnog tužilaštva Sombor, Somborskog edukativnog centra, NVO Link, Lekara bez granica i Crvenog krsta Sombor.

Prvog dana treninga, program je otvorila Jelana Hrnjajk, programska menadžerka UG Atina, koja je predstavila plan rada i predavače za naredna dva dana. Prva predavačica, tužiteljka Gorjana Mirčić Čaluković, istakla je važnost poznavanja propisa i procedura, kao i međusobnog umrežavanja svih aktera uključenih u borbu protiv rodno-zasnovanog nasilja i trgovine ljudima.

Jelena Šurlan iz Komesarijata za izbeglice i migracije RS govorila je o radu Komesarijata, izazovima sa kojima se suočavaju, posebno u kontekstu migracija, i značaju standardnih operativnih procedura koje se primenjuju u njihovom radu. Profesor Slobodan Savić iz Instituta za sudsku medicinu predstavio je učesnicima karakteristike i načine prijavljivanja i medicinskog dokumentovanja slučajeva rodno-zasnovanog nasilja.

Drugog dana treninga, učesnici su analizirali svoja glavna zapažanja i zaključke prethodnog dana. Sanja Savić iz Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima predstavila je strukturu i način rada Centra, naglašavajući važnost multisektorske saradnje i koordinacije svih relevantnih aktera. Učesnici su podeljeni u grupe kako bi primenili stečena znanja na praktičnim slučajevima.

Preporuke i sugestije dobijene na treningu:

  1. Neophodnost povezivanja i kreiranja liste važnih kontakata kada se radi o pojedinačnim slučajevima trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja.
  2. Organizovanje većeg broja edukacija iz ove oblasti kako bi se unapredila znanja i veštine iz oblasti migracija i prepoznavanja žrtava trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja.
  3. Jasnost i preciznost standardnih operativnih procedura prijavljivanja potencijalnih sumnji na trgovinu ljudima i žrtve rodno zasnovanog nasilja.
  4. Uspostavljanje i jačanje multisektorske saradnje na lokalnom i nacionalnom nivou.