Ruke snage i solidarnosti - Klub “Sa devojkama i za devojke” iz Vranja

Feministička društvena transformacija: Ruke snage i solidarnosti - Klub “Sa devojkama i za devojke” iz Vranja

“U klubu  sam našla sigurno mesto koje  je ispunjeno inspiracijom i podrškom koja mi, ali i svima nama, omogućava da gradimo zajednicu u kojoj se svaka žena i devojčica vidi i poštuje” naglasila je predstavnica kluba Anđela Ristić, dodajući da entuzijazam i odlučnost članica kluba čini Vranje mestom gde se grade pozitivne promene kojima se utiče na različite aspekte života. Verujući da se aktivizam dešava u svakodnevnim životnim situacijama, bez obzira na okolinu, devojke naglašavaju važnost zajedništva i glasnogovorništva žena.

Upravo taj aktivizam i glasnogovorništvo devojaka odigrava se u srcu Vranje, gde preko dvadeset devojaka srednjoškolskog uzrasta, gradi most promene i aktivizma kroz klub “Sa devojkama i za devojke”, kombinujući svoja različita interesovanja, hobije, znanja i veštine koje promovišu pozitivne promene u svom okruženju.

Jedan deo ovih snažnih devojaka stigao je do kluba preko lokalne omladinske organizacije "Naš svet naša pravila", već sa dragocenim iskustvom u aktivizmu i volonterizmu. Sa druge strane, neke od njih su članice lokalnih ženskih fudbalskih timova poput ŽFK Dinamo, kao i Ženskih rukometnih timova iz ŽRK Vranje, koje svakodnevno koriste sportske aktivnosti kao prostor za izražavanje aktivizma i feminizma.

Diskriminacije žena i devojčica u sportu kao glavna tema

Devojke okupljene oko kluba svoja organizovanja i delovanja u Vranju usmeravaju na pitanja diskriminacije žena i devojčica u sportu, ali i na rodno zasnovano nasilje uopšteno koje vide kao i dalje široko rasprostranjeno i dominantno u svim sferama, kako fizičkoj, tako i virtuelnoj. Pored toga, fokus njihovog dugoročnog delovanja je i na otvaranju duštvenog dijalnoga na temu menstrualnog siromaštva, pristupa menstrualnim proizvodima, kao i opšteg reproduktivnog zdravlja žena.

U dosadašnjem delanju, predstavnice kluba “Sa devojkama i za devojke” iz Vranja kreirale su lokalna partnerstva i savezništva kako bi otpočele realizaciju svojih ideja i aktivnosti. Podršku aktivnostima pružila je i gimnazija “Bora Stanković” kako bi se u novoj školskoj godini ponudio niz aktivnosti za učenike i učenice na ove važne teme kroz metode vršnjačkog učenja.

Ova vest nastala je u okviru projekta "Inicijativa mladih feminističkih zagovaračica u Srbiji" koji Udruženje građana "Atina" sprovodi uz podršku Ambasade Savezne Republike Nemačke u Beogradu, u saradnji sa organizacijom Schüler Helfen Leben (SHL).