Stanimo na kraj opravdavanju nasilja, vreme je za promenu

Govor Jelene Hrnjak, programske menadžerke udruženja Atina, na događaju "Digitalna realnost" održanog 3. decembra 2024. godine u Evropskoj kući u Beogradu u organizaciji UNWOMEN-a u okviru globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama i devojčicama“.

Drage građanke i građani,

Obraćam vam se tako, jer danas u Srbiji često to zaboravljamo da smo pre svega građani, sa svim svojim slobodama (govora, mišljenja) ali u isto vreme i obavezama.

Atinino istraživanje pokazuje da samo 16% građana veruje da žrtva nije kriva za nasilje koje doživljava online. Zasto je to tako? Ovaj podatak otkriva duboko ukorenjene stereotipe i predrasude u našem društvu. I dalje verujemo da žena "mora da je provocirala", "postavila nešto neprikladno", ili "privukla pažnju". Ovo razmišljanje nije slučajno – ono je rezultat godina učenja da su žene odgovorne za tuđe ponašanje.

Ali hajde da razmislimo:

Da li bismo rekli da je neko kriv što mu je ukraden novčanik samo zato što je bio na ulici?
Da li bismo krivili nekoga što je pokraden jer je imao vredan telefon?

Naravno da ne. Pa zašto onda krivimo žene što izražavaju sebe u digitalnom prostoru? Ovakav način razmišljanja ne samo da opravdava nasilje, već i ohrabruje nasilnike. Poručujemo im da je nasilje opravdano, jer je "ona izazvala". Time dodatno povređujemo žrtve i udaljavamo ih od pravde i podrške.

Svaka žena ima pravo da bude ono što jeste – da bude kreativna, glasna, tiha, odmerena ili otvorena, potpuno u skladu sa sobom. Ima pravo da bira kako će izgledati, šta će reći i kako će se predstaviti, bez straha da će time opravdati nasilje.

Istina je jednostavna: ŽRTVA NIKAD NIJE KRIVA ZA NASILJE.

Kriv je nasilnik. Krivi su oni koji ga podržavaju. A naša je odgovornost kao gradjana da prestanemo da tražimo razloge u ponašanju žrtve i počnemo da radimo na prevenciji nasilja.

Dragi građani i građanke, hajde da se svi zajedno potrudimo da se ovih 16% promeni u 100%. Da svaka žena bude gde god želi – na internetu, na plaži, u biblioteci, ili gde god joj padne na pamet – i to bez pratnje nepozvanih sudija.

Menjamo paradigmu danas: nasilje je odgovornost nasilnika, a ne slobode žene. Da svaka žena bude tamo gde želi – slobodna, sigurna i svoja.

Događaj "Digitalna realnost" održan je 3. decembra 2024. godine u Evropskoj kući u Beogradu u organizaciji UNWOMEN-a. Tema ovog posebnog događaja bila je rodno zasnovano digitalno nasilje na društvenim mrežama. Instalacija "Digitalna realnost", kreirana od strane umetnice Ive Kuzmanović, koja je kroz velika ogledala, prikazivala  kako svakodnevno bivamo izloženi negativnim porukama na internetu. Cilj ove instalacije bio je edukuje građane o ozbiljnosti rodno zasnovanog govora mržnje i važnosti reakcije društva na ovaj oblik nasilja. Ovaj događaj bio je deo globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama i devojčicama“.

Učesnici događaja uključivali su mnoge istaknute ličnosti, kao što su Paul Jukic iz ambasade SAD, Plamena Halacheva iz Delegacije EU, Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, kao i predstavnici organizacija poput UN Women i Udruženja Atina. Na događaju su govorile i glumica Anđelka Prpić, aktivistkinje Lana Nikolić i Marija Lukić, pevačica Zejna i novinarka Maja Uzelac. Kroz ovaj događaj, poslana je jasna poruka da svi zajedno moramo raditi na tome da digitalni prostor postane sigurniji i da se ojačaju inicijative koje se bore protiv nasilja na internetu.