Svaki život je vredan

Svaki život je vredan

Na ovogodišnji međunarodni dan izbeglica 20. juni slavile smo snagu i hrabrost žena i devojčica koje su morale da napuste svoje domove, bežeći od ratova, progona i nemogućnosti da ostvaruju osnovna ljudska prava i slobode. Potražili su mir, slobodu i svoja prava hiljadama kilometara daleko od svog doma, same ili sa decom.

Upravu tu hrabrost i snagu koju svaka od njih nosi sa sobom, članice Atinine zagovaračke grupe, žene takođe sa iskustvom izbeglištva, obeležile su zajedno u azilnom i prihvatnom centru Krnjača i  Bujanovac.

Ove godine 20. jun se obeležava sa više od 117 miliona ljudi, prisilno raseljenih, širom sveta, a povodom međunarodnog dana izbeglica u Srbiji fokus je bio na upoznavanju sa samom inicijativom za uspostavljanje i obeležavanje ovog dana, koji je posvećen svim ljudima koji imaju iskustvo izbeglištva. Na održanim radionicama razmenjivala su se iskustva integracije u Srbiji, kako izgleda put do ostvarenja prava, ali i kako bi izbeglice, migranti i tražioci azila u Srbiji želeli da se oni koji im u tome pomažu i čiji je mandat zaštita posebno osetljivih grupa, prema njima i ophode.

Ispisivne su poruke za sve koji obeležavaju ovaj dan i koji se zaista pitaju kako je biti izbeglica u 2024.godini. Najsnažnija poruka oko koje su se sve dogovorile jednoglasno da bude poruka koju šalju svima koji 20. juna pričaju o izbeglicama i izbeglištvu “Svaki život je vredan”.

Žene u azilnim centrima a koje su bile prisutne na radionicama rekle su da im je potreban mir, solidarnost, pristup obrazovanju, medicinska nega, više kulturnih medijatora... potrebno im je da se oporave i da se osnaže za dalje borbe i životne izazove. Želele su da kažu svima da nisu same birale da budu izbeglice već su ih drugi naterali da to postanu kao i da su one naučile da žive sa tim. 

Kao najveću želju istakle su da žele da stvore sigurniji i bolji svet za svoju decu. 

Nadamo se da ćemo svi zajedno raditi na tome da im se ta želja ostvari. Mi smo čule njihove poruke, a Vi? 

Udruženje građana Atina od 2016. godine redovno održava radionice u azilnim i prihvatnim centrima kako bi devojke i žene iz Ukrajine, Sirije, Avganistana, Iraka, raznih afričkih i drugih zemalja pružile podršku u ostvarivanju svojih prava. Atinin program je uveo specifičnu rodnu perspektivu i feminističku praksu u odgovoru na pitanja migracija. Za poslednjih 8 godina, podrška je pružena za više od 10 hiljada žena i dece iz izbegličke, migrantske i populacije tražilaca azila u Srbiji.