Dežurni telefon: +381 61 63 84 071
Trening za unapređenje kompetencija stručnjaka u Beogradu
Trening za unapređenje kompetencija stručnjaka u Beogradu
U okviru projekta podržanog od strane Britanske ambasade u Beogradu pod nazivom „Unapređenje mehanizama upućivanja i usluga za izbeglice i migrante žrtve rodno zasnovanog nasilja i trgovine ljudima u Srbiji“, održan je prvi trening „Praktičari u borbi protiv trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja sa posebnim osvrtom na migracije“ u Beogradu, 13. i 14. jula 2023. godine.
Glavni cilj treninga bio je unapređenje znanja i kompetencija stručnih radnika i radnica u prepoznavanju potencijalnih žrtava trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja u izbegličkoj i migrantskoj populaciji. Krajnji ishod je umrežavanje lokalnih organizacija i institucija radi poboljšanja sistema identifikacije, upućivanja i pružanja usluga (potencijalnim) žrtvama.
Trening je okupio 22 učesnika, među kojima je bilo 15 žena i 7 muškaraca, iz različitih lokalnih i međunarodnih organizacija i institucija. Predstavnici su bili iz Međunarodne organizacije za migracije, Centra za kriznu politiku i reagovanje, ADRA, IDEAS, Danskog saveta za izbeglice, Jesuit Refugee Service, UNHCR-a, kao i iz relevantnih državnih institucija, uključujući Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije, Više javno tužilaštvo Beograd, Dom zdravlja Palilula i Obrenovac, i Centar za socijalni rad Obrenovac.
Gostujući predavači na treningu su bili stručnjaci iz različitih oblasti, uključujući Gorjanu Mirčić Čaluković iz Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, Jelenu Šurlan iz Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, Gorana Todorovića, penzionisanog pukovnika policije, Slobodana Savića sa Instituta za sudsku medicinu “Milovan Milovanović”, i Đorđa Dogandžića iz Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima.
Tokom dvodnevnog treninga, učesnici su kroz predavanja i interaktivne vežbe unapredili svoje znanje o prepoznavanju i prijavljivanju potencijalnih žrtava trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja. Diskutovane su i teme femicida, krijumčarenja, i specifični izazovi u radu sa migrantskom i izbegličkom populacijom.
Evaluacija sprovedena na kraju treninga pokazala je da su učesnici značajno unapredili svoja znanja i veštine. Izražene su preporuke za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za pravovremeno reagovanje, jasnije standardne operativne procedure, kontinuirano unapređenje znanja stručnjaka, i odgovornost zdravstvenih radnika u prijavljivanju indikatora za prepoznavanje trgovine ljudima.
Ovaj trening predstavlja značajan korak ka boljoj identifikaciji i zaštiti žrtava trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja u migrantskoj i izbegličkoj populaciji, uz jačanje saradnje između lokalnih organizacija, državnih institucija i međunarodnih partnera.