UG Atina postala članica Radne grupe za poglavlje 35 Nacionalnog konventa

UG "Atina" postala članica Radne grupe za poglavlje 35 Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji

Decembra meseca 2023. godine UG "Atina" postala je članica Radne grupe za poglavlje 35 Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji

U slučaju Srbije poglavlje 35 je iskorišćeno za praćenje napretka u procesu pregovora o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine. Ovo poglavlje obuhvata pitanja koja ne mogu da se svrstaju u ostala poglavlja, ali i za raspravu o pitanjima koja se pojave nakon što je određeno poglavlje privremeno zatvoreno, čime bi se izbegla potreba za ponovnim pregovaranjem tih poglavlja. Iz tih razloga u poglavlju 35 nema unapred definisanih pravnih tekovina EU. 

Pregovarački okvir Evropske unije za vođenje pristupnih pregovora sa Srbijom navodi da će se „pitanje normalizacije odnosa između Srbije i Kosova* razmatrati u okviru Poglavlja 35 „Ostala pitanja“ kao posebna stavka kojom se treba baviti u ranoj fazi pregovora, kao i tokom celog procesa pregovaranja, a u posebno opravdanim slučajevima i u okviru drugih relevantnih poglavlja“. Poglavlje 35 nema ulogu da zameni dijalog između Beograda i Prištine već da prati realizaciju dogovora postignutih u okviru dijaloga i na taj način bude veza između progresa u dijalogu i pristupnih pregovora Srbije. Kao što je već napomenuto, u ovom poglavlju nema pravnih tekovina EU, samim tim ovo poglavlje je otvoreno bez podnošenja pregovaračke pozicije Republike Srbije. Međutim, prilikom otvaranja poglavlja, Evropska unija je usvojila zajedničku poziciju sa 36 prelaznih merila kojima se meri progres u dijalogu, samim tim i u ovom poglavlju. Pregovaračkim okvirom Evropske unije određeno je da se na poglavlje 35 odnose pravila koja se prema novoj metodologiji pregovora primenjuju na poglavlja 23 i 24. Ovo znači da nedostatak progresa u ispunjavanju merila iz ovog poglavlja mogu zaustaviti proces pregovora u okviru drugih pregovaračkih poglavlja."

Budući da je od svog osnivanja UG "Atina" uspostavila tešnju saradnju sa organizacijom PVPT iz Prištine, koja takođe pruža podršku žrtvama trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja, a od 2023. godine pokrenule smo, uz podršku Evropske unije, i prvi zajednički projekat pod nazivom “Most – korak napred u zaštiti žena i devojčica žrtava nasilja na Kosovu* i u Srbiji” upravo sa ciljem jačanja saradnje u ovoj oblasti. Ove dve organizacije, "Atina“ i PVPT, usmerile su svoju saradnju na „premošćavanje“ praznog prostora koji se stvorio zbog nepostojanja formalnih odnosa između Beograda i Prištine, kao i na utiranje puta za razvijanje tog odnosa u budućnosti, pre svega imajući u vidu praktične potrebe žrtava i osoba u riziku. UG "Atina" je veoma zainteresovana za učešće u Radnoj grupi za Poglavlje 35 Nacionalnog konventa, i verujemo da ćemo svojom ekspertizom, iskustvom i iskrenim zalaganjem uspeti da doprinesemo poboljšanju odnosa u ovoj oblasti, i da na osnovu toga stvorimo i više mogućnosti za podršku onima zbog kojih i postojimo.

Udruženje “Atina” osnovano je 2003. godine od strane grupe aktivistkinja ženskog pokreta kao odgovor na rodno zasnovano nasilje i trgovinu ljudima i nedostatak adekvatnih programa za dugoročnu podršku žrtvama u Srbiji. Atina je prvo otvorila sigurnu kuću za devojke i žene, a nakon toga kreirala i sveobuhvatan program socijalnog uključivanja. Sve korisnice koje su ušle u program od 2003. godine mogle su da pristupe uslugama vođenja slučajeva, psihološkoj i pravnoj podršci, bezbednom smeštaju, ekonomskom osnaživanju, podršci alternativnom obrazovanju, porodičnoj medijaciji i podršci u drugim važnim oblastima njihovog oporavka. Tokom prethodnih 20 godina, Atina je uspešno održavala ove dobre prakse i podržala više hiljada žrtava na načine koji su njima bili potrebni. 

*Svako pominjanje Kosova, bilo da se radi o teritoriji, institucijama ili stanovništvu, biće shvaćeno u potpunosti u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i bez prejudiciranja stavova o statusa Kosova.


Finansirano od strane Evropske komisije. Članak je kreiran u sklopu projekta MOST - korak napred u zaštiti žena i devojčica žrtava nasilja na Kosovu* i u Srbiji.

Izraženi stavovi i mišljenja pripadaju isključivo autorima/kama i ne odražavaju nužno stavove Evropske komisije, niti se Evropska komisija može smatrati odgovornom za njih.