Povećanje bezbednosti i sigurnosti žrtava porodičnog i partnerskog nasilja u sigurnim kućama u Srbiji
Povećanje bezbednosti i sigurnosti žrtava porodičnog i partnerskog nasilja u sigurnim kućama u Srbiji
Povećanje bezbednosti i sigurnosti žrtava porodičnog i partnerskog nasilja u sigurnim kućama u Srbiji
Fotografija: UG "Atina"
Rad sa decom svedocima i žrtvama porodičnog nasilja ključan za budućnost svih nas
Trening pod nazivom „Unapređenje znanja i veština stručnih radnika u radu s decom svedocima i žrtvama porodičnog nasilja“ organizovan je 28, 29. i 30. septembra 2023. godine u Golupcu, za ukupno 27 stručnih radnica i radnika iz sistema socijalne zaštite.
Otvoreno Savetovalište za decu žrtve nasilja u Nišu
Prvo i jedino Savetovalište za decu u Republici Srbiji otvoreno je 8. septembra 2023. godine u Nišu, u okviru Sigurne kuće. Pored usluge Savetovališta, omogućena je i usluga SOS telefona, na koji će deca moći samostalno da prijave probleme i zatraže pomoć i podršku stručnih radnica i radnika.
Sigurne kuće u Srbiji imaju 190 mesta, 74 posto manje od onoga što je propisano. Od 13 samo pet ima licencu za rad, 42 posto ih nema definisanu proceduru zaštite bezbednosti korisnica, u 71 posto mišljenje nije prioritetno, a 82,6 posto nema protokol za žrtve seksualnog nasilja
Fotografija: UG "Atina"
Preko potrebno formiranje Koalicije svih sigurnih kuća za žrtve nasilja u Srbiji
Udruženje građana “Atina” i „Centar za podršku ženama“, 19. i 20. maja 2023. godine, organizovali su u Beogradu sastanak pod nazivom “Uspostavljanje regionalnog mehanizma saradnje u pružanju podrške ženama sa iskustvom rodno zasnovanog nasilja”.
Prihvatilišta za žene i devojčice sa iskustvom rodno zasnovanog nasilja koje postoje i funkcionišu u Srbiji, suočavaju se sa brojnim izazovima u svom radu i u pružanju usluge sigurnog smeštaja. Ti izazovi obuhvataju različite i neujednačene prakse u postupanju ovih prihvatilišta, kao što su prijem korisnica, procena rizika, planiranje i drugo.
Imaju li sigurne kuće snagu da zaštite žene od nasilnika
Fotografija: Novinarke protiv nasilja/Dragana Udovicic
Sigurne kuće u Srbiji: Potrebno više utočišta za žrtve nasilja
Udruženje građanja Atina sprovelo je istraživanje koje je pokazalo da osim nedovoljnih kapaciteta sigurnih kuća, koji su za tri četvrtine ispod potrebnog minimuma, postoje i izazovi u licenciranju sigurnih kuća, što ima nepovoljan uticaj na obavljanje i finansiranje usluga
Fotografija preuzeta sa sajta www.nnedv.org
Sigurne kuće u Srbiji mogu da prime samo četvrtinu korisnika, od broja koji je propisan u zemljama Evropske unije. To je pokazalo je istraživanje o radu sigurnih kuća, koje je sprovelo Udruženje građana "Atina". Rezultati pokazuju da postoje izazovi i u dobijanju dozvola za njihov rad. Međutim, nadležni tvrde da to ne utiče na kvalitet usluge, jer su prepreke uglavnom administrativne, a korisnicama poručuju da su sigurne kuće za sve njih - zaista sigurne.
Fotografija: UG "Atina"
Prevencija sindroma sagorevanja kod profesionalaca koji rade sa žrtvama rodno zasnovanog nasilja
Copyright © 2024,
Designed by Zymphonies