zene izbeglice i migrantkinje

Pionirke zagovaranja: dnevnici žena u pokretu

"Zagovaračka grupa predstavlja vrstu začina; znate kada spremate obrok i stavite začin da će se miris osećati svuda. Kada su organizacije govorile o našim problemima, mislim da nikome nije bilo stalo, jer oni samo kažu: okej, sad ste to podelile i to je u redu. Ali, ova Zagovaračka grupa pokazuje ko su zaista osobe koje stoje iza tog naziva „izbeglice“. One su pametne, jake su, one su osnažene žene koje su iza te etikete izbeglice." ~ Krista, film “Žene u pokretu”

Serbian

Voice: Tražiteljke azila u Srbiji – tri priče

Fotografija: voice.org.rs

Autorka: Gordana Momčilović Ilić (VOICE)

Kimi iz Nigerije, Krista iz Burundija i Gulnuš iz Irana su tri mlade žene koje su po dolasku u Srbiju izrazile nameru da traže azil. Kimi je azil dobila i odlučila da ostane u Srbiji, Gulnuš i Krista su u proceduri za dobijanje azila. Članice su zagovaračke grupe udruženja Atina, koje se bori protiv trgovine ljudima i svih oblika rodno zasnovanog nasilja. Dolaze iz zemalja u kojima su ovi problemi široko rasprostranjeni.

Serbian

Istinomer - „Naše majke se možda nisu bunile, ali su nas naučile da dignemo glas“

Fotografija: Twitter / @AlinejadMasih

„Na ulicama Irana možete da vidite devojke od 18 godina, ljude preko 50 koji su tu zbog svoje dece, ljude od 70 koji su na ulici da zaštite svoje unuke, i svi su jednako besni. Oni stariji znaju kako su živeli, ali ne žele da se isti problemi dešavaju njihovoj deci“, kaže u razgovoru za Istinomer Mosa Pour Golnuš, aktivistkinja iz Irana.

Serbian

Lokalna podrška najranjivijim izbeglicama

NVO Atina uz podršku Populacionog Fonda Ujedinjenih nacija sprovodi projekat „Lokalna podrška najranjivijim izbeglicama”. Cilj projekta je unapređenje položaja žena i devojčica izbeglica u Srbiji. Projekat je počeo u aprilu i trajaće do kraja jula 2018. godine.

Do sada je realizovano 41 individualno savetovanja, 38 radionica osnaživanja za 398 žena i devojčica, i pružena je dugoročna podrška za 38 korisnica iz izbegličke i migrantske populacije.  Sve aktivnosti su sprovedene na tri mesta, u Centru za azil u Krnjači, Bogovađi i Reintegracionom centru Atine.

Serbian

Otvorena pisma: Izbeglička kriza iz ženske perspektive

Aktivistkinje NVO Atina pripremile su sveobuhvatan prikaz iskustava žena izbeglica, kao i sopstvenih spoznaja, lekcija i zapažanja stečenih u višemesečnom radu na pružanju direktne pomoći i podrške ženama i devojkama izbeglicama. Od početka rada na terenu mobilni timovi NVO Atina stupili su u kontakt i asistirali preko 35000 žena i devojaka.

Serbian