Rodno osetljiv pristup u zagovaranju i monitoringu
Rodno osetljiv pristup u zagovaranju i monitoringu
Rodno osetljiv pristup u zagovaranju i monitoringu
Integracija migranata u Srbiji moguća uz podršku političara i medija
UTORAK, 17. JUL 2018, 16:34 -> 16:56
IZVOR: TANJUG
Integracija migranata u Srbiji je moguća, a kako će na njih reagovati lokalno stanovništvo zavisi najviše od politike i medija, istaknuto je na debati "Da li je Srbija spremna za integraciju izbeglica?".
Srbija je za migrante samo tranzitna zemlja i većina njih teži da nastavi put ka zemljama EU, dok mali procenat ovde traži azil. Oni koji su zainteresovani za status, teško i sporo do njega dolaze.
U cilju umrežavanja koleginica i kolega iz svih mreža sa projekta "Gradimo zajedno: monitoring i javno zastupanje", na Srebrnom jezeru, organizovano je okupljanje članova deset lokalnih mreža iz Srbije i Makedonije. Pred 100 učesnica/ka emitovani su dokumentarni filmovi o izbegličkoj krizi i njenim posledicama. Nakon toga je razgovarano o izazovima integracije u Srbiji i Makedoniji uz zaključak da sistem integracije vredi graditi i razvijati jer је društvo jako onoliko koliko se brine o najslabijim članovima.
Sastanak Lokalne mreže za prevenciju i borbu protiv trgovine ljudima grada Vranja u okviru projekta Gradimo zajedno – monitoring i javno zastupanje u lokalnim zajednicama održan je 16. aprila 2018. godine u Vranju.
U okviru projekta „Gradimo zajedno“ u Beogradu je održan trening na temu participativnog monitoringa pred 21 učesnikom.
Polaznici i polaznice su tokom dvodnevnog treninga upoznati sa čitavim ciklusom monitoringa sistema usluga i zaštita izbeglica i migranata u Beogradu. Kroz simulaciju, vežbano je izvođenje fokus grupa, dubinskih intervjua i drugi načini istraživanja.
U okviru projekta „Gradimo zajedno“ kroz koji se osnažuju kolege iz šest gradovi i opština u Srbiji da veštinama monitoringa i javnog zastupanja unapređuju položaj izbeglica i migranata, popravljaju kvalitet suživota lokalnog stanovništva i migranata/izbeglica, kao i da rade na sistemu integracije u svojim zajednicama, organizaovan je trening baš na temu monitoringa za kolege iz lokalne mreže u Subotici.
Nakon Šida, trening o monitoringu održan je i u Sremskoj Mitrovici. Predstavnici Centra za socijalni rad “Sava”, Nacionalne službe za zapošljavanje, udruženja Jefimija i Solidarnost, gradske uprave, Crvenog krsta, Balkanskog centra za migracije i humanitarne aktivnosti, Višeg javnog tužilaštva i Povereništva za izbeglice su tokom 13. i 14. novembra saznali na koji način mogu da prate, monitorišu sistem koji se u Sremskoj Mitrovici bavi migrantima i izbeglicama.
Pred 16 članova lokalne mreže za monitoring i javno zastupanje u Šidu održan je trening na temu monitoringa, a u okviru projekta „Gradimo zajedno“.
Polaznici su za dva trenažna dana prošli kroz čitav ciklus monitoringa (praćenja, nadgledanja, kontrolisanja) sistema usluga i zaštita koji se u Šidu bavi izbeglicama i migrantima. Učesnici su se upoznali sa detaljnim planom monitoringa, prošli kroz ciljeve i rezultate, a na kraju su i simulirali sama istraživanja kroz fokus grupe i dubinske intervjue.
Iako Sremska Mitrovica nema centar za smeštaj migranata i izbeglica, ovaj grad je suočen sa izazovima i posledicama migratornih tokova i zbog toga je deo projekta „Gradimo zajedno“. Dosadašnjem angažmanu Sremske Mitrovice po pitanju izbeglica i migranta iz Azije dodate su učestalije intervencije na granici sa Bosnom i Hercegovinom. Branislav Vukmirov, direktor Centra za socijalni rad „Sava“ Sremska Mitrovica i koordinator Lokalne mreže za monitoring i javno zastupanje na projektu „Gradimo zajedno“ kaže da je to očekivano zbog kontrole hrvatske granice.
REGIONALNI SASTANAK PREDSTAVNIKA LOKALNIH SAMOUPRAVA SA NAJVEĆIM BROJEM MIGRANATA IZ SRBIJE I MAKEDONIJE
Formirano 6 lokalnih mreža u opštinama sa najvećim brojem migranata za podršku integraciji
Vranje primer dobre prakse u saradnji lokalnih institucija i udruženja građana u procesu integracije migranata
Copyright © 2024,
Designed by Zymphonies